Pulse Electronics Corporation PA4342.562NLT
PA4342.562NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4342.562NLT
Brief Description
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 5.6UH
Datasheet Download
PA4342.562NLT.pdf
Availability of PA4342.562NLT
QUANTITY
PA4342.562NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4342.562NLT
Internal Part NumberEIS-PA4342.562NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4342NLT
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4342.562NLT
Related LinksPA4342, PA4342.562NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4342.562NLT Details Description
Related parts for PA4342.562NLT
CONN SOCKET SOIC 28POS GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL ASSY RJ45 PLUG-RJ45 PLUG 4M datasheet.pdf
IC MULTIPLEXR I2C HOTSWAP 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf