| Internal Part Number | EIS-PA4343.361NLT | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | PA4343NLT | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 360nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 45A | |
| Current - Saturation | 66A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 0.9 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) | |