Pulse Electronics Corporation PA4345.241NLT
PA4345.241NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4345.241NLT
Brief Description
INDUCTOR 6.0 X 5.4 X 2.0 0.24UH
Datasheet Download
PA4345.241NLT.pdf
Availability of PA4345.241NLT
QUANTITY
PA4345.241NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4345.241NLT
Internal Part NumberEIS-PA4345.241NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4345NLT
Material - Core-
Inductance240nH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation23A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4345.241NLT
Related LinksPA4345, PA4345.241NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4345.241NLT Details Description
Related parts for PA4345.241NLT
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf