E-Switch PA4R11C1000-136
PA4R11C1000-136 picture photo
Mfg. Part Number
PA4R11C1000-136
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V
Datasheet Download
PA4R11C1000-136.pdf
Availability of PA4R11C1000-136
QUANTITY
PA4R11C1000-136 Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4R11C1000-136
Internal Part NumberEIS-PA4R11C1000-136
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPA4, LAMB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button, Rubber Cap
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionWater Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4R11C1000-136
Related LinksPA4R11C, PA4R11C1000-136 Datasheet, E-Switch Distributor
PA4R11C1000-136 Details Description
Related parts for PA4R11C1000-136
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.80M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LED YELLOW WHITE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 29POS datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
42U RACK ENCLOSURE 36" DEPTH datasheet.pdf