Cherry PABA-3000
PABA-3000 picture photo
Mfg. Part Number
PABA-3000
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Switches
Brief Description
SWITCH PUSHWHEEL OCTAL 0-7 8POS
Datasheet Download
PABA-3000.pdf
Availability of PABA-3000
QUANTITY
PABA-3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PABA-3000
Internal Part NumberEIS-PABA-3000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Switches
FamilyThumbwheel Switches
SeriesPA
PackagingBulk
Output CodeOctal
Read Out0 ~ 7
Number of Sections1
Display Characters - Height0.120" (3.00mm)
Actuator TypePushwheel
Contact Rating @ Voltage0.1A @ 50VAC/DC
Contact Material-
Contact FinishGold Alloy
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleCard Edge/Solder Pad
End CapsSold Separately
Section Width0.300" (7.62mm)
Panel Cutout Dimensions-
Features-
Depth Behind Flange24.00mm
Housing MaterialPolyphenylene Oxide (PPO)
ColorBlack
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PABA-3000
Related LinksPABA, PABA-3000 Datasheet, Cherry Distributor
PABA-3000 Details Description
Related parts for PABA-3000
TRANS PNP 20V 1A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 2A TP datasheet.pdf
RES SMD 1.56KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 550A 800V datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS datasheet.pdf