Vishay/BCcomponents PAC500007507FAC000
PAC500007507FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC500007507FAC000
Brief Description
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC500007507FAC000.pdf
Availability of PAC500007507FAC000
QUANTITY
PAC500007507FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC500007507FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC500007507FAC000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC500007507FAC000
Related LinksPAC500007, PAC500007507FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC500007507FAC000 Details Description
Related parts for PAC500007507FAC000
CONN RCPT 3POS 22AWG POL MTA100 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU25B/AE25M/AFU25B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS PINS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 2.2V LED AMBER datasheet.pdf