Cherry PACA-3100
PACA-3100 picture photo
Mfg. Part Number
PACA-3100
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Switches
Brief Description
SWITCH PUSHWHEEL BCD W/END 0-9
Datasheet Download
PACA-3100.pdf
Availability of PACA-3100
QUANTITY
PACA-3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PACA-3100
Internal Part NumberEIS-PACA-3100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Switches
FamilyThumbwheel Switches
SeriesPA
PackagingBulk
Output CodeBCD
Read Out0 ~ 9
Number of Sections1
Display Characters - Height0.120" (3.00mm)
Actuator TypePushwheel
Contact Rating @ Voltage0.1A @ 50VAC/DC
Contact Material-
Contact FinishGold Alloy
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleCard Edge/Solder Pad
End CapsIncluded
Section Width0.300" (7.62mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 14.30mm x 10.92mm
Features-
Depth Behind Flange24.00mm
Housing MaterialPolyphenylene Oxide (PPO)
ColorBlack
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PACA-3100
Related LinksPACA, PACA-3100 Datasheet, Cherry Distributor
PACA-3100 Details Description
Related parts for PACA-3100
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.28A TO92-3 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 65W 3.5X11.2X200MM datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf