TDK-Lambda Americas, Inc. PAF600F48-12
PAF600F48-12 picture photo
Mfg. Part Number
PAF600F48-12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 12V 50A 600W
Datasheet Download
PAF600F48-12.pdf
Availability of PAF600F48-12
QUANTITY
PAF600F48-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAF600F48-12
Internal Part NumberEIS-PAF600F48-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAF600F
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAF600F48-12
Related LinksPAF600, PAF600F48-12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAF600F48-12 Details Description
Related parts for PAF600F48-12
RES SMD 0.22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V SNT-4A datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 0.2 16V SMD datasheet.pdf