Murata Electronics North America PAH-53/8.5-D48P-C
PAH-53/8.5-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
PAH-53/8.5-D48P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 53V 8.5A
Datasheet Download
PAH-53/8.5-D48P-C.pdf
Availability of PAH-53/8.5-D48P-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PAH-53/8.5-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH-53/8.5-D48P-C
Internal Part NumberEIS-PAH-53/8.5-D48P-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH 53
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 153V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts) - Manufacture Series450W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max450W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH-53/8.5-D48P-C
Related LinksPAH-53/8, PAH-53/8.5-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PAH-53/8.5-D48P-C Details Description
Related parts for PAH-53/8.5-D48P-C
IDC CABLE - MKR34K/MC34F/MCE34K datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 36" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS R/A W/PINS datasheet.pdf
OSC OCXO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
VARIABLE COVER PLATE & GASKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.0351K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf