Murata Electronics North America PAH-53/8.5-D48PB1-C
PAH-53/8.5-D48PB1-C picture photo
Mfg. Part Number
PAH-53/8.5-D48PB1-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 53V 8.5A
Datasheet Download
PAH-53/8.5-D48PB1-C.pdf
Availability of PAH-53/8.5-D48PB1-C
QUANTITY
PAH-53/8.5-D48PB1-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH-53/8.5-D48PB1-C
Internal Part NumberEIS-PAH-53/8.5-D48PB1-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH 53
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 153V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts) - Manufacture Series450W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max450W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH-53/8.5-D48PB1-C
Related LinksPAH-53/8., PAH-53/8.5-D48PB1-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PAH-53/8.5-D48PB1-C Details Description
Related parts for PAH-53/8.5-D48PB1-C
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 32 IN NPN ECON datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf