TDK-Lambda Americas, Inc. PAH150S48-5/V
PAH150S48-5/V picture photo
Mfg. Part Number
PAH150S48-5/V
Brief Description
CONVERT DC-DC 5V 150W 30A
Datasheet Download
PAH150S48-5/V.pdf
Availability of PAH150S48-5/V
QUANTITY
PAH150S48-5/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH150S48-5/V
Internal Part NumberEIS-PAH150S48-5/V
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH150S48-5/V
Related LinksPAH150, PAH150S48-5/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH150S48-5/V Details Description
Related parts for PAH150S48-5/V
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2376-16 datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC TPMS PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
200UF 16V 9.779X32.664 105C AXI datasheet.pdf