TDK-Lambda Americas, Inc. PAH150S48-5/V
PAH150S48-5/V picture photo
Mfg. Part Number
PAH150S48-5/V
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 5V 150W 30A
Datasheet Download
PAH150S48-5/V.pdf
Availability of PAH150S48-5/V
QUANTITY
PAH150S48-5/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH150S48-5/V
Internal Part NumberEIS-PAH150S48-5/V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH150S48-5/V
Related LinksPAH150, PAH150S48-5/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH150S48-5/V Details Description
Related parts for PAH150S48-5/V
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
RELAY SSR 12A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1.5MM 5.28" datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 3.3NS UBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf