TDK-Lambda Americas, Inc. PAH200S48-12/PV
PAH200S48-12/PV picture photo
Mfg. Part Number
PAH200S48-12/PV
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 12V 200.4W 16.7A
Datasheet Download
PAH200S48-12/PV.pdf
Availability of PAH200S48-12/PV
QUANTITY
PAH200S48-12/PV Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH200S48-12/PV
Internal Part NumberEIS-PAH200S48-12/PV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH200S48-12/PV
Related LinksPAH200S, PAH200S48-12/PV Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH200S48-12/PV Details Description
Related parts for PAH200S48-12/PV
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
ENCODER OPT 2CH 180LPI STR LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf