TDK-Lambda Americas, Inc. PAH350S2428/PT
PAH350S2428/PT picture photo
Mfg. Part Number
PAH350S2428/PT
Brief Description
CONVERT DC-DC 28V 350W 12.5A
Datasheet Download
PAH350S2428/PT.pdf
Availability of PAH350S2428/PT
QUANTITY
PAH350S2428/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH350S2428/PT
Internal Part NumberEIS-PAH350S2428/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPAH300/350/450.igs
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH350
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series350W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH350S2428/PT
Related LinksPAH350S, PAH350S2428/PT Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH350S2428/PT Details Description
Related parts for PAH350S2428/PT
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2008 datasheet.pdf
SOLDER RA FLUX 23AWG 60/40 .5LB datasheet.pdf
TOOL HOLDER 254MM VHDM BACKPLANE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 75W datasheet.pdf
1X2 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC DUAL 8SON datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS TIN datasheet.pdf
RES 5K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf