TDK-Lambda Americas, Inc. PAH50S48-12
PAH50S48-12 picture photo
Mfg. Part Number
PAH50S48-12
Brief Description
CONVERT DC-DC 12V 50.4W 4.2A
Datasheet Download
PAH50S48-12.pdf
Availability of PAH50S48-12
QUANTITY
PAH50S48-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH50S48-12
Internal Part NumberEIS-PAH50S48-12
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH50S48-12
Related LinksPAH50, PAH50S48-12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH50S48-12 Details Description
Related parts for PAH50S48-12
RELAY OPTOMOS 120MA SPDT 8-FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC U-CODE G2IL DIE WAFER datasheet.pdf
KIT SAMPLE KIT M0-7 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 9PR SHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf