TDK-Lambda Americas, Inc. PAH50S48-24/V
PAH50S48-24/V picture photo
Mfg. Part Number
PAH50S48-24/V
Brief Description
CONVERT DC-DC 24V 50.4W 2.1A
Datasheet Download
PAH50S48-24/V.pdf
Availability of PAH50S48-24/V
QUANTITY
PAH50S48-24/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH50S48-24/V
Internal Part NumberEIS-PAH50S48-24/V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH50S48-24/V
Related LinksPAH50S, PAH50S48-24/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH50S48-24/V Details Description
Related parts for PAH50S48-24/V
FILTER LINE PWR RFI STD .250 3A datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 15V 10.1W .67A datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A SLD TERM datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16TQFN datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 10MSOP datasheet.pdf