Taiyo Yuden PAS2026FR2R5504
PAS2026FR2R5504 picture photo
Mfg. Part Number
PAS2026FR2R5504
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP PAS THIN FILM
Datasheet Download
PAS2026FR2R5504.pdf
Availability of PAS2026FR2R5504
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PAS2026FR2R5504 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAS2026FR2R5504
Internal Part NumberEIS-PAS2026FR2R5504
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDisc Notic Polyacene Cap 18/Mar/2015
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesPAS
PackagingBulk
Capacitance500mF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension1.024" L x 0.787" W (26.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAS2026FR2R5504
Related LinksPAS2026, PAS2026FR2R5504 Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
PAS2026FR2R5504 Details Description
Related parts for PAS2026FR2R5504
JUMPER-H1506TR/A2015V/X 12" datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 QUAD 256-CSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
EMU FOR SAM AND AVR MCU KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf