Taiyo Yuden PAS2126FR2R5504
PAS2126FR2R5504 picture photo
Mfg. Part Number
PAS2126FR2R5504
Brief Description
CAP 500MF 20% 2.5V SURFACE MOUNT
Datasheet Download
PAS2126FR2R5504.pdf
Availability of PAS2126FR2R5504
QUANTITY
PAS2126FR2R5504 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAS2126FR2R5504
Internal Part NumberEIS-PAS2126FR2R5504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPAS2126FR2R5504 04/Apr/2013
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance500mF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.-
TerminationSolder Tab (s)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Size / Dimension1.024" L x 0.787" W (26.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAS2126FR2R5504
Related LinksPAS2126, PAS2126FR2R5504 Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
PAS2126FR2R5504 Details Description
Related parts for PAS2126FR2R5504
RES SMD 0.82 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TS4962MEIJT datasheet.pdf
JOG-REV datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf