Vishay Thin Film PAT0603E66R5BST1
PAT0603E66R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E66R5BST1
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E66R5BST1.pdf
Availability of PAT0603E66R5BST1
QUANTITY
PAT0603E66R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E66R5BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E66R5BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E66R5BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E66R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E66R5BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E66R5BST1
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
LABEL PRINTABLE TRANSFR 1X1.437" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 10V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.25A 16MSOP datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN PIN IDC 24POS LONG W/O EAR datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf