Vishay Thin Film PAT0603E7150BST1
PAT0603E7150BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E7150BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E7150BST1.pdf
Availability of PAT0603E7150BST1
QUANTITY
PAT0603E7150BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E7150BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E7150BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E7150BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E7150BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E7150BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E7150BST1
TRANS PNP 120V 0.5A MINI POWER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA 8-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.29MM datasheet.pdf
CABLE 5POS STR MALE-R/A FMALE 4M datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
DGTL ISO 6KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf