Vishay Thin Film PAT0603E7500BST1
PAT0603E7500BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E7500BST1
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E7500BST1.pdf
Availability of PAT0603E7500BST1
QUANTITY
PAT0603E7500BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E7500BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E7500BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E7500BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E7500BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E7500BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E7500BST1
LOCK NUT 1.811" BRASS M40 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5.5V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 12A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 20KV datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf