Vishay Thin Film PAT0603E9090BST1
PAT0603E9090BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E9090BST1
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E9090BST1.pdf
Availability of PAT0603E9090BST1
QUANTITY
PAT0603E9090BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E9090BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E9090BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E9090BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E9090BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E9090BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E9090BST1
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1501TR12" datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A I2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 2V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2X4P MODU 2MM PIN HDR,SMD, BLSTR datasheet.pdf