Vishay Thin Film PAT0805E1070BST1
PAT0805E1070BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1070BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1070BST1.pdf
Availability of PAT0805E1070BST1
QUANTITY
PAT0805E1070BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1070BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1070BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1070BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1070BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1070BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1070BST1
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
DIP SWITCH 2.54MM PITCH 1POL 24V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC datasheet.pdf
Z-PACK/A M-HDR 154 POS datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf