Vishay Thin Film PAT0805E1210BST1
PAT0805E1210BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1210BST1
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1210BST1.pdf
Availability of PAT0805E1210BST1
QUANTITY
PAT0805E1210BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1210BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1210BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1210BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1210BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1210BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1210BST1
HEX STANDOFF M3 BRASS 20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL 4POS M8 R/A SOCKT-WIRE 1.5M datasheet.pdf
PC BOARD FR4 12X12 NO HOLE CU2 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
AQJ SSR 10A 75-264VAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 32POS DUAL SMD datasheet.pdf