Vishay Thin Film PAT0805E1263BST1
PAT0805E1263BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1263BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 126K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1263BST1.pdf
Availability of PAT0805E1263BST1
QUANTITY
PAT0805E1263BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1263BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1263BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)126k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1263BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1263BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1263BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1263BST1
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16TSSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN JUMPER SHORTING 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X7S 0201 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf