Vishay Thin Film PAT0805E1421BST1
PAT0805E1421BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1421BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1421BST1.pdf
Availability of PAT0805E1421BST1
QUANTITY
PAT0805E1421BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1421BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1421BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1421BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1421BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1421BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1421BST1
MOSFET N-CH 25V 7.6A TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARIOFACE MOD WITH SPRING-CAGE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 93MM datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf