Vishay Thin Film PAT0805E1431BST1
PAT0805E1431BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1431BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1431BST1.pdf
Availability of PAT0805E1431BST1
QUANTITY
PAT0805E1431BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1431BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1431BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1431BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1431BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1431BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1431BST1
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO262 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf