Vishay Thin Film PAT0805E1962BST1
PAT0805E1962BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1962BST1
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1962BST1.pdf
Availability of PAT0805E1962BST1
QUANTITY
PAT0805E1962BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1962BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1962BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1962BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1962BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1962BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1962BST1
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 2506 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 24SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 WHITE SMD datasheet.pdf
IND INCAND RED 14V PRESSFIT datasheet.pdf