Vishay Thin Film PAT0805E2103BST1
PAT0805E2103BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2103BST1
Brief Description
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2103BST1.pdf
Availability of PAT0805E2103BST1
QUANTITY
PAT0805E2103BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2103BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2103BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2103BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2103BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2103BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2103BST1
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP4 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
FUSE 50A 690V DIN 1 GR datasheet.pdf