Vishay Thin Film PAT0805E2103BST1
PAT0805E2103BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2103BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2103BST1.pdf
Availability of PAT0805E2103BST1
QUANTITY
PAT0805E2103BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2103BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2103BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2103BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2103BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2103BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2103BST1
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
POWER STRIP 18" 20A 6OUT 15'C datasheet.pdf