Vishay Thin Film PAT0805E2742BST1
PAT0805E2742BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2742BST1
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2742BST1.pdf
Availability of PAT0805E2742BST1
QUANTITY
PAT0805E2742BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2742BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2742BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2742BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2742BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2742BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2742BST1
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ADM20T/AE20M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO252-5 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU37B/AE37M/AMU37B datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 17POS SGL GOLD datasheet.pdf
SNSW 10A PCB-BTM-ASYM NONE datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SCR datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf