Vishay Thin Film PAT0805E2910BST1
PAT0805E2910BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2910BST1
Brief Description
RES SMD 291 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2910BST1.pdf
Availability of PAT0805E2910BST1
QUANTITY
PAT0805E2910BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2910BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2910BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2910BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2910BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2910BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2910BST1
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 3POS .305M 16AWG datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24W datasheet.pdf