Vishay Thin Film PAT0805E2981BST1
PAT0805E2981BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2981BST1
Brief Description
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2981BST1.pdf
Availability of PAT0805E2981BST1
QUANTITY
PAT0805E2981BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2981BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2981BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2981BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2981BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2981BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2981BST1
CONN BLOCK TERM PCB 3.5MM 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TL1963A-15 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RA TERM DIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3 POSITION datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 3.2MM datasheet.pdf