Vishay Thin Film PAT0805E3050BST1
PAT0805E3050BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E3050BST1
Brief Description
RES SMD 305 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E3050BST1.pdf
Availability of PAT0805E3050BST1
QUANTITY
PAT0805E3050BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E3050BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E3050BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E3050BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E3050BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E3050BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E3050BST1
CONN SPADE 10-12 AWG #8 YEL PIDG datasheet.pdf
IC RECEIVER 4MBPS IRDA IR 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf