Vishay Thin Film PAT0805E3240BST1
PAT0805E3240BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E3240BST1
Brief Description
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E3240BST1.pdf
Availability of PAT0805E3240BST1
QUANTITY
PAT0805E3240BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E3240BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E3240BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E3240BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E3240BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E3240BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E3240BST1
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 53A 8VSON datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf