Vishay Thin Film PAT0805E3400BST1
PAT0805E3400BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E3400BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E3400BST1.pdf
Availability of PAT0805E3400BST1
QUANTITY
PAT0805E3400BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E3400BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E3400BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E3400BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E3400BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E3400BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E3400BST1
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPTIC SERCOS SMA datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf