Vishay Thin Film PAT0805E5561BST1
PAT0805E5561BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E5561BST1
Brief Description
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E5561BST1.pdf
Availability of PAT0805E5561BST1
QUANTITY
PAT0805E5561BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E5561BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E5561BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E5561BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E5561BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E5561BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E5561BST1
CONN PWR JACK RT ANG 1.3MM I.D. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE 6A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 LT3575 9UH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 42POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRIX 2.3" 8X8 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf