Vishay Thin Film PAT0805E5690BST1
PAT0805E5690BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E5690BST1
Brief Description
RES SMD 569 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E5690BST1.pdf
Availability of PAT0805E5690BST1
QUANTITY
PAT0805E5690BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E5690BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E5690BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)569
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E5690BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E5690BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E5690BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E5690BST1
CAP FILM 0.033UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
35POS AMPSEAL HDR SUB ASSY NAT datasheet.pdf