Vishay Thin Film PAT0805E6121BST1
PAT0805E6121BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E6121BST1
Brief Description
RES SMD 6.12K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E6121BST1.pdf
Availability of PAT0805E6121BST1
QUANTITY
PAT0805E6121BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E6121BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E6121BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E6121BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E6121BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E6121BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E6121BST1
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" STACKER datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24170-610-15V datasheet.pdf
CONN LOOP PLUG FOR TWINAX CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED AMBER 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf