Vishay Thin Film PAT0805E6122BST1
PAT0805E6122BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E6122BST1
Brief Description
RES SMD 61.2K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E6122BST1.pdf
Availability of PAT0805E6122BST1
QUANTITY
PAT0805E6122BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E6122BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E6122BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E6122BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E6122BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E6122BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E6122BST1
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/16/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC ATTENUATOR VVA 12SMD datasheet.pdf
IC MMIC BAND PASS FILTER 24-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf