Vishay Thin Film PAT0805E6650BST1
PAT0805E6650BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E6650BST1
Brief Description
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E6650BST1.pdf
Availability of PAT0805E6650BST1
QUANTITY
PAT0805E6650BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E6650BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E6650BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E6650BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E6650BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E6650BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E6650BST1
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V 6-UDFN datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 4SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf