Vishay Thin Film PAT0805E7502BST1
PAT0805E7502BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E7502BST1
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E7502BST1.pdf
Availability of PAT0805E7502BST1
QUANTITY
PAT0805E7502BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E7502BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E7502BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E7502BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E7502BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E7502BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E7502BST1
CONN WIRE PIN TERM 18-22AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/CAP 18CKT datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC/28VDC datasheet.pdf