Vishay Thin Film PAT0805E7871BST1
PAT0805E7871BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E7871BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E7871BST1.pdf
Availability of PAT0805E7871BST1
QUANTITY
PAT0805E7871BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E7871BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E7871BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E7871BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E7871BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E7871BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E7871BST1
GDT 115V 10% DIN RAIL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 44A ISOPLUS264 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf