Vishay Thin Film PAT0805E8252BST1
PAT0805E8252BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E8252BST1
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E8252BST1.pdf
Availability of PAT0805E8252BST1
QUANTITY
PAT0805E8252BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E8252BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E8252BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E8252BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E8252BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E8252BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E8252BST1
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23W datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC KEY 1.5KW 200V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 30KV Z5U AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf