Vishay Thin Film PAT0805E8871BST1
PAT0805E8871BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E8871BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E8871BST1.pdf
Availability of PAT0805E8871BST1
QUANTITY
PAT0805E8871BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E8871BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E8871BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E8871BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E8871BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E8871BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E8871BST1
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 1A 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A datasheet.pdf