Vishay Thin Film PAT1206E2001BST1
PAT1206E2001BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT1206E2001BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PAT1206E2001BST1.pdf
Availability of PAT1206E2001BST1
QUANTITY
PAT1206E2001BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT1206E2001BST1
Internal Part NumberEIS-PAT1206E2001BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT1206E2001BST1
Related LinksPAT1206E, PAT1206E2001BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT1206E2001BST1 Details Description
Related parts for PAT1206E2001BST1
BLADE HEX 5/32" 4.72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C NK datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf