Vishay Thin Film PAT1206E4022BST1
PAT1206E4022BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT1206E4022BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PAT1206E4022BST1.pdf
Availability of PAT1206E4022BST1
QUANTITY
PAT1206E4022BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT1206E4022BST1
Internal Part NumberEIS-PAT1206E4022BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT1206E4022BST1
Related LinksPAT1206E, PAT1206E4022BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT1206E4022BST1 Details Description
Related parts for PAT1206E4022BST1
DIODE ZENER 2.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5010 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
25 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SW MINI SPDT HNG RLLR LEVER 250V datasheet.pdf