Vishay Thin Film PATT1206E4700BGT1
PATT1206E4700BGT1 picture photo
Mfg. Part Number
PATT1206E4700BGT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PATT1206E4700BGT1.pdf
Availability of PATT1206E4700BGT1
QUANTITY
PATT1206E4700BGT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PATT1206E4700BGT1
Internal Part NumberEIS-PATT1206E4700BGT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film PATT Component
Featured ProductPATT Automotive Thin-Film Chip Resistor
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPATT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PATT1206E4700BGT1
Related LinksPATT1206, PATT1206E4700BGT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PATT1206E4700BGT1 Details Description
Related parts for PATT1206E4700BGT1
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 20A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf