Eaton (formerly Cooper Bussmann) PB-5R0V104-R
PB-5R0V104-R picture photo
Mfg. Part Number
PB-5R0V104-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PB-5R0V104-R.pdf
Availability of PB-5R0V104-R
QUANTITY
PB-5R0V104-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PB-5R0V104-R
Internal Part NumberEIS-PB-5R0V104-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
MSDS Material Safety DatasheetP Series MSDS
PCN Design/SpecificationB, PB Series Label Color 19/Aug/2013
PA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PB
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.287" (7.30mm)
Size / Dimension0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB-5R0V104-R
Related LinksPB-5R0, PB-5R0V104-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PB-5R0V104-R Details Description
Related parts for PB-5R0V104-R
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
KP01.1312.0190/WTR datasheet.pdf
DIE F2 8FF TAB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf