Eaton (formerly Cooper Bussmann) PB-5R0V104
PB-5R0V104 picture photo
Mfg. Part Number
PB-5R0V104
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PB-5R0V104.pdf
Availability of PB-5R0V104
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PB-5R0V104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB-5R0V104
Internal Part NumberEIS-PB-5R0V104
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetP Series MSDS
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PB
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.287" (7.30mm)
Size / Dimension0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB-5R0V104
Related LinksPB-5R, PB-5R0V104 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PB-5R0V104 Details Description
Related parts for PB-5R0V104
TERMINAL SOLDER TURRET .082" datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26G/HPK26H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.52A 288 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf
CABLE 26POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf